Ile cyfr ma numer konta bankowego?


Niemal każdy dorosły Polak posiada swoje indywidualne konto bankowe. Czasy, kiedy wynagrodzenie otrzymywało się w kopercie lub zaoszczędzone pieniądze trzymało w domu żartobliwie mówiąc „w skarpecie” już dawno minęły. Dziś za każdą złotówkę odpowiada bank, w którym przetrzymuje się pieniądze.

Każde konto bankowe posiada swój numer. Numer ten składa się z kilku konkretnych części i nie jest tak, że liczby w numerze konta są przypadkowe. Liczby z danej części numeru konta określają konkretną funkcję. A ile cyfr ma numer konta bankowego? Każdy numer konta składa się z 26 cyfr. Najczęściej spotkać się można z zapisem tych cyfr podzielonym na części oddzielone spacjami w celu lepszej przejrzystości odbioru.

26-cyfrowy numer rachunku bankowego zawsze składa się z siedmiu grup cyfr (jeśli pod uwagę weźmie się oddzielenie spacjami). Pierwsza posiada dwie cyfry, pozostałe sześć po cztery cyfry. Początkowe dwie cyfry konta bankowego to liczby kontrolne, które mają na celu wykrywanie błędów w numerze rachunku, a generowane są na podstawie pozostałych cyfr zawartych w całym numerze.

Identyfikator Nazwa banku
1010 Narodowy Bank Polski
1020 PKO Bank Polski
1030 Citi Handlowy
1050 ING Bank Śląski
1060 BPH
1090 Bank Zachodni WBK
1130 BGK
1140 mBank
1140 Orange Finanse
1160 Bank Millennium
1240 Pekao
1280 HSBC
1320 Bank Pocztowy
1320 EnveloBank
1470 Eurobank
1540 BOŚ
1580 Mercedes-Benz Bank Polska
1610 SGB Bank
1670 RBS Bank Polska
1680 Plus Bank
1750 Raiffeisen Bank
1840 Societe Generale
1870 Nest Bank
1910 Deutsche Bank
1930 Bank Polskiej Spółdzielczości
1940 Credit Agricole
1950 Idea Bank
2030 BGŻ BNP Paribas
2070 FCE Bank Polska
2120 Santander Consumer Bank
2130 Volkswagen Bank
2140 Fiat Bank Polska
2160 Toyota Bank
2190 DNB Nodrd
2480 Getin Noble Bank
2490 Alior Bank
2490 T-Mobile Usługi Bankowe

Numer rozliczeniowy banku lub jego filii przedstawia osiem kolejnych cyfr (dwie części po cztery cyfry) z czego pierwsze cztery cyfry identyfikują daną instytucję bankową, trzy kolejne identyfikują oddział banku, a ostatnia pozycja to cyfra kontrolna, za pomocą której sprawdza się poprawność całego ciągu opisywanego Numeru Rozliczeniowego Banku.
W przypadku banków komercyjnych do prawidłowej identyfikacji tak na prawdę wystarczy pierwsze trzy cyfry Numeru Rozliczeniowego, ponieważ ostatnią zawsze jest „0”. Inaczej jest w przypadku banków spółdzielczych, gdzie do sprawdzenia jednostki niezbędne są wszystkie cztery cyfry. Lista wszystkich banków funkcjonujących w Polsce jest długa, a ich lista z odpowiadającymi im Numerami Rozliczeniowymi dostępna jest w internecie.
Jak wynika z powyższego z łatwością można wyczytać, jaki to bank po numerze konta.

Ostatnie cyfry numeru konta to już właściwy numer rachunku, a składa się on z 16 cyfr. Ten numer jest (jako jedyny w całym koncie) generowany losowo podczas zakładania rachunku.

Warto wiedzieć, że obecny zapis numeru rachunku bankowego wprowadzono w 2004 roku, a więc stosunkowo niedawno i miał on na celu niejako ujednolicenie skomplikowanego do tej pory systemu zapisu numerów rachunków bankowych, a dzięki wprowadzeniu numerów kontrolnych, wyeliminowano praktycznie błędy.

Oprócz cyfr każdy rachunek bankowy posiada kod IBAN oraz SWIFT. Ten pierwszy kod służy do transakcji międzynarodowych, a za jego pomocą oznaczone są rachunki indywidualne każdej osoby. Często klienci w momencie prośby o podanie kodu IBAN są przerażeni, bo nie mają pojęcia czym on tak na prawdę jest. Sprawa jest jednak prostsza aniżeli mogło by się wydawać, bo aby uzyskać kod IBAN, wystarczy przed numerem konta bankowego dodać „PL”.

Również kod SWIFT służy do przeprowadzania przelewów międzynarodowych. Tutaj sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana niż w przypadku kody IBAN, ponieważ SWIFT składa się z 8 lub więcej znaków, przypisanych każdemu bankowi nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Kod ten pomaga w prawidłowym identyfikowaniu instytucji bankowej, z której był wykonywany przelew. Kody SWIFT każdego banku dostępne są w internecie, ewentualnie można je otrzymać w oddziale każdego banku.

Powyżej opisano wszelkie możliwe zapytania odnoszące się do numeru konta bankowego. Pytania typu ile cyfr ma numer konta bankowego?, czy co to jest kod IBAN powinny dostać dostatecznie jasną odpowiedź. W przypadku pytań zachęcam do umieszczania pytań w komentarzach.

Written by

Jakub Bednarczyk

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o