Podatek od wygranej w lotto


Wygrana w lotto milionowej nagrody to spełnienie marzeń wielu ludzi. Codzienne skreślanie liczb to rytuał wykonywany z nadzieją, że wreszcie trafi się te, które pozwolą cieszyć się beztroskim życiem i rzucić pracę. Należy jednak wiedzieć jakie obowiązki czekają nas po wygranej. Wiąże się z tym chociażby odprowadzenie podatku od wygranej. Jaki jest podatek od wygranej w lotto? Kiedy trzeba, a kiedy nie trzeba odprowadzać podatku? Co to w końcu jest podatek od wygranej? Wszystkie informacje przeczytasz w poniższym tekście.

Podatek dochodowy od wygranej

Podatek od wygranej w lotto czy innych konkursów zawiera się w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z artykułem trzydziestym ustawy pierwszej punktu drugiego. Mówi ona, ze podatek od wygranej jest pobierany dochodów uzyskanych na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, w kraju członkowskim Unii Europejskiej oraz w kraju należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, jednak przy tym ostatnim z wyjątkiem Szwajcarii.

Ile wynosi podatek dochodowy od wygranej?

Wielu szczęśliwych zwycięzców albo niedoszłych zwycięzców nagrody pieniężnej zastanawia się jaki jest podatek od wygranej w lotto. Zryczałtowany podatek od wygranej w lotto wynosi dziesięć procent wartości wygranej. Kto zatem płaci ten podatek? Odprowadza go organizator loterii i wypłaca wygraną pomniejszoną o wartości podatku.

Dzięki równej wysokości procentowej nałożonej na organizatora w prosty sposób można obliczyć ile otrzyma się ostatecznie na swoje konto. Przykład: jeśli wygrana wyniesie dziesięć milionów, to dziesięć procent podatku od wygranej w lotto wyniesie dokładnie jeden milion złotych. Oznacza to, że na konto wpłynie równa kwota dziewięciu milionów złotych.

Jaki jest podatek od nagrody rzeczowej?

W loterii lotto można także wygrać nagrody rzeczowe. Od nich również należy odprowadzać tak zwany podatek od wzbogacenia się. Wynosi on jak w przypadku nagród pieniężnych dziesięć procent. Opłaca go organizator turnieju w oparciu o wartość nagrody rzeczowej, jeszcze przed jej wydaniem zwycięzcy.

Kiedy trzeba odprowadzać podatek od wygranej?

Podatek od wygranej należy odprowadzać w przypadku zwycięstwa w konkursach, grach liczbowych, zakładach bukmacherskich, nagrody związanej ze sprzedażą premiową.

W niektórych przypadkach można się spotkać z sytuacją, że organizator dodaje do wygranej odpowiednią sumę pieniężną stanowiącą dziesięć procent jej wartości.

Kiedy nie trzeba odprowadzać podatku od wygranej w lotto?

Jest też dobra wiadomość dla osób, które niechętnie chcą odprowadzać podatek od wygranej w lotto. Dzięki niższym wygranym można tego uniknąć, choć mało kto chce wygrywać niskie kwoty w takiej loterii.

Otóż istnieją zapisy mówiące o maksymalnych wygranych nie podlegającym podatkowi dochodowemu. I tak w przypadku wygranej pieniężnej do 2280 złotych nie ma obowiązku płacenia podatku. Natomiast dla wygranych rzeczowych wartość ta wynosi 760 złotych. Jak widać istnieje możliwość uniknięcia odpowiedzialności i obowiązków związanych z wygraną.

Najwyższa wygrana w lotto i podatek

Dotychczasowym rekordem wygranej w lotto była kwota trzydziestu pięciu milionów złotych. Ciężko sobie wyobrazić liczbę zer i cyfrę w głowie, a co dopiero gdy taka suma mogłaby zawitać na naszym koncie? Zgodnie z ustawą szczęśliwy zwycięzca musiał wygrana podzielić się z państwem. Miała ona miejsce w Gdyni, a więc tamtejsza skarbówka mogła zaksięgować sobie niemałą sumkę na koncie.

Kwota jaka została odprowadzona przez Totalizator Sportowy Lotto wyniosła niebagatelną kwotę trzy i pół miliona złotych. Łatwo obliczyć, że zwycięzca na konto, na czysto, otrzymał trzydzieści jeden i pół miliona złotych. Mimo odprowadzonego zgodnie z prawem podatku suma ta i tak robi olbrzymie wrażenie na osobach, które codziennie starają się trafić szczęśliwą szóstkę.

Grając w gry, których wartości nagród przekraczają wyżej wymienione kwoty należy pamiętać o odprowadzeniu podatku. Mimo, że obowiązek ten spoczywa na organizatorach, warto również się w tym upewnić.

Written by

Jakub Bednarczyk

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o