Przedawnienie długu u komornika


Przedawnienie długu u komornika, czyli coś na co czeka bardzo dużo osób. Niestety nie zawsze wygląda to tak różowo i czasami naprawdę trzeba się natrudzić żeby dług został umorzony. Ile trzeba czekać na przedawnienie i jak postępować, gdy komornik dalej puka do drzwi? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w tym artykule.

Po jakim czasie zadłużenie ulega przedawnieniu

Trzeba tutaj wskazać dwie możliwości. Jeśli wpisze się w wyszukiwarkę przedłużenie długu provident to można znaleźć informację, że po 3 lata od zaciągnięcia pożyczki staję się ona przedawniona. Jeśli jednak chodzi o przedawnienie długu bankowego u komornika, które zostało stwierdzone na drodze sądowej to trzeba czekać, aż 6 lat żeby zostało ono przedawnione. Oczywiście przez okres 6 lat, komornik nie może się ani razu zgłosić do osoby, która zaciągnęła taką pożyczę, jeśli się zgłosi to przedawnienie ulega przerwaniu i trzeba na nowo liczyć 6 lat od daty, kiedy zgłosił się komornik.

Jeśli jednak provident po 3 latach lub firma komornicza po 6 latach po prawomocnym wyroku sądu dalej ubiega się o zapłatę pożyczki wraz z odsetkami, należy bezzwłocznie poinformować ich o przedawnieniu, które miało miejsce, a w przypadku dalszego nękania zgłosić sprawę na policję lub do sądu. Firmy komornicze bardzo często nie przejmują się przedawnieniem długu i cały czas próbują wymuszać spłatę pożyczki, jest to oczywiście nielegalne, a wszelkie tego typu próby należy jak najszybciej zgłaszać do organów ścigania, a najlepiej złożyć pozew do sądu o pozbawienie wykonalności tytułu wykonawczego. Sprawa zostanie na pewno wygrana, a firma komornicza straci prawo do egzekwowania długu.

Okres przedawnienia

Są one różne ze względu na rodzaj zadłużenia i niżej zostaną przedstawione wybrane zadłużenia wraz z latami, które trzeba przeczekać żeby zostało ono przedawnione.

  • Debet na koncie – 2 lata
  • Zobowiązania z umowy kredytu lub pożyczki – 3 lata
  • Usługi telekomunikacyjne – 2 lata
  • Roszczenia z umowy ubezpieczeniowej – 3 lata
  • Mandaty za jazdę bez biletu – 2 lata
  • Należności z tytułu składek wobec ZUS – 10 lat
  • Roszczenia o świadczenia alimentacyjne – 3 lata
  • Zadłużenie z tytułu czynszu – 3 lata
  • Roszczenia z tytułu umowy o pracę – 3 lata od dnia, w którym pracodawca powinien zapłacić
  • Roszczenia z tytułu umowy o dzieło – 2 lata od oddania dzieła

Jak widać długość okresu po jakim zadłużenie zostaje przedawnione jest różna w zależności od tego, gdzie wystąpiło. Warto mieć świadomość, że zaciągnięta pożyczka może wywołać wiele szkód w portfelu zaciągającego i nie czekać na przedłużenie długu.

Written by

Jakub Bednarczyk

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o