Rozdzielność majątkowa a kredyt


Większość par po ślubie decyduje się na wspólny budżet. Jednak są osoby, które wolą rozdzielność majątkową. Zatem jak patrzą banki na takie pary, które chcą się ubiegać o kredyt hipoteczny, a przy tym posiadają rozdzielność majątkową?

Czym jest rozdzielność majątkowa?

Intercyza, czyli rozdzielność majątkowa rozdziela finanse małżonków. Aby podpisać intercyzę należy udać się do notariusza i podpisać stosowne oświadczenia. Jeżeli przed ślubem nie zdecydujemy się na podpisanie intercyzy to powstaje wspólnota majątkowa. Aby zawrzeć intercyzę potrzebne będą takie dokumenty jak: akt zawarcia małżeństwa, zgodność obu osób do rozdzielności, pełna zdolność do czynności prawnych obu osób. Po ślubie małżonkowie pracują na wspólny budżet domowy. Natomiast jeżeli zdecydujemy się na rozdzielność majątkową to każdy pracuje na siebie, ale plusem jest to, że druga strona nie spłaca ewentualnych długów męża/małżonki. Rozdzielność majątkowa może być umowna lub przymusowa. Intercyza umowna to podpisana dobrowolnie, natomiast przymusowa – gdy jeden z małżonków nie chce na nią wyrazić zgody. Aby podpisać intercyzę przymusową muszą być spełnione ważne powody, np. hazard, alkoholizm, czy nieumiejętne gospodarowanie środkami finansowymi.

Czy intercyza utrudnia wzięcie kredytu hipotecznego?

Jeżeli chcemy ubiegać się o kredyt hipoteczny to w pierwszej kolejności bank skupia się na tym, czy obje małżonkowie pracują, czy mają osoby na utrzymaniu oraz czy mają jakieś długi, np. niespłaconą kartę kredytową. Natomiast rozdzielność majątkowa wpłynie na skonstruowanie umowy z bankiem. Jednak nie wpłynie na zdolność kredytową. Bank nie udzieli jednak kredytu hipotecznego samemu małżonkowi lub małżonce bez zgody drugiej strony. Natomiast nie ma przeciwwskazań, by tylko jeden ze współmałżonków zawnioskował o taki kredyt, jeżeli ma tylko zdolność kredytową (w tym przypadku będzie potrzebna zgoda drugiej strony). Rozdzielność majątkowa może także ułatwić przyznanie kredytu, jak i utrudnić. Jeżeli oboje małżonkowie mają regularne wpływy na konto, pozytywną historię kredytową to wzięcie kredytu hipotecznego nie będzie problemem. Natomiast jeżeli jeden z małżonków ma długi lub nie pracuje to rozdzielność majątkowa może w tym przypadku nawet pomóc. Małżonek, który ma długi lub niespłacone zobowiązania finansowe traci wiarygodność banku. Małżeństwo zazwyczaj ma większą zdolność kredytową, niż jedna osoba, ponieważ do budżetu domowego spływają dwie wypłaty. Małżeństwa, które podpisały intercyzę muszą także dopełnić większej ilości formalności przy wzięciu hipoteki.

Rozdzielność majątkowa a kredyt gotówkowy

Rozdzielność majątkowa powoduje, że współmałżonek może wziąć mniejszy kredyt, np. chwilówkę lub konsumpcyjny bez wiedzy drugiej strony. Zazwyczaj bank ma ustaloną maksymalną kwotę takiego kredytu o jaką można się ubiegać bez zgody współmałżonka. Dlatego intercyza jest dobrym rozwiązaniem jeżeli druga osoba łatwo wydaję pieniądze i inwestuje je w nieprzemyślany sposób. W związku z tym druga osoba nie ponosi późniejszych konsekwencji i nie musi spłacać długów małżonka. Natomiast bank w ogóle nie udzieli kredytu hipotecznego osobie w związku małżeńskim bez zgody drugiej osoby.

Intercyza, czy rozdzielność majątkowa nie jest przeciwwskazaniem do ubiegania się o kredyt hipoteczny. Zdarza się także, że ma ona nawet pozytywny pływ na wysokość takiego kredytu. Natomiast bank nie udzieli kredytu hipotecznego jednej stronie, bez zgody współmałżonka. Bez wiedzy małżonka możemy wziąć niewielki kredyt konsumpcyjny.

Written by

Jakub Bednarczyk

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o